KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14024276
*
nr 1402 4276
Carl Luthander
(1879-1967), Sverige
Oljemålning, Blomsterstilleben, Signerad. Olja på duk, 54x50 cm, yttermått inklusive ram: 73x67 cm
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 juni 2021
kl 19:34:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/6 10:18:59
1
Vinnande bud
5/6 19:47:35
2
350 kr
5/6 19:47:35
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Carl Luthander
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Carl Luthander
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blommor blomsterstilleben blomstilleben carl luthander olja olja på duk oljemålning oljemålningar stilleben svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:53
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:11
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:05
-
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:30
*
Carl Luthander
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Carl Luthander
nr 1402 4276
Carl Luthander
(1879-1967), Sverige
Oljemålning, Blomsterstilleben, Signerad. Olja på duk, 54x50 cm, yttermått inklusive ram: 73x67 cm
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 juni 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/6 10:18:59 | 1 | Vinnande bud |
5/6 19:47:35 | 2 | 350 kr |
5/6 19:47:35 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Carl Luthander
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Carl Luthander
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blommor blomsterstilleben blomstilleben carl luthander olja olja på duk oljemålning oljemålningar stilleben svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:11 -
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:05 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:30